İç Mekan Tasarımı İçin 5 Altın Kural

İç Mekan Tasarımı İçin 5 Altın Kural

İç mekan tasarımı görünüşte kolay olsa da, aslında dekorasyon aşamasında en zor bölümlerden biridir. Yapacağınız iç mekan dekorasyonunda kullanılacak olan her bir öğrenin mekana katacağı etkisinin önceden düşünülmesi gerekir. Aksi durumda iç mekan tasarımı için kullanacağınız malzemeler bir süre sonra gözünüze fazlalık olarak görünebilir.

İhtiyaçlarınız Daha Önemli

İçe mekan tasarımı yaparken çoğu kullanıcının yanıldığı nokta yaşam alanından ziyade renk ve tarzlar üzerinde durulmasıdır. Dekorasyonun temelinde mekanın kişisel ihtiyaçlara göre düzenlenmesi yatmaktadır. Bu anlamda ihtiyacı karşılamayan dekorasyon başarısız bir girişim olmanın ötesine geçemez. Özellikle iç mekan tasarımı yaparken depolama alanı olarak kullanılan bölümlerin dikkatlice seçilmesi gerekir.

Tasarım Aşamasına Geçmeden Önce Ölçü Alın

Yaşam alanınız için alacağınız mobilya ya da aksesuarlara karar vermeden önce mutlaka oda ölçülerini almanız gerekiyor. Oda ölçüsü alınmadan karar verilen bir mobilya, size hayal kırıklığı yaşatacaktır. Aynı şekilde çok şık bir aksesuar, ölçüleri uymadığında göze hoş görünmeyecektir. Mobilya mağazalarında gördüğünüz ürünlerin göz kararıyla odanıza yerleşip yerleşemeyeceğine karar vermeniz yanıltıcı olabilir. Bunun en temel nedeni mobilya mağazalarının genellikle tavanlarının yüksek olmasıdır. Bu durum sizi yanıltabilir. Bununla beraber alacağınız mobilyanın kaliteli olması da uzun yıllar aynı ürünü farklı kombinasyonlarla kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

İç Mekan Tasarımı İçin 5 Altın Kural

Doğa İle İç İçe Olmaya Çalışın

Doğanın güzelliklerinden olan bitkilerin insanın ruh sağlığı üzerinde olumlu etki bıraktığı çok sayıda bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Buna rağmen yaşam alanlarımızda bitkilere yeterince yer verdiğimiz söylenemez. Bitkileri daha çok dış dekorasyonda kullanmayı tercih ederiz. Fakat iç mekan tasarımında kullanacağımız farklı renk tonlarında bitkiler, günlük yaşamımızda hem ruhsal sağlığımız üzerinde hem de yaşam alanımıza katacağı olumlu hava ile fark yaratacaktır. Bitki seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta kolay solmayan, bakımı kolay ve uzun ömürlü olanları seçmek olmalıdır. Aksi durumda iç tasarım amacıyla kullandığınız canlı bitkilerden kısa sürede bıkma ihtimali yüksektir.

Kendinize Özgü Tasarımlar Oluşturun

Aksesuarların dekoratif amaçla kullanılması odanıza mutlaka farklı bir hava katacaktır. Bunun yanında kendi zevkinizi yansıtacak tasarımlar oluşturmanız da önemlidir. Resim çerçeveleriyle beraber yanında kullanacağınız ve zevkinize uygun bir aksesuar, yaşam alanınızda aidiyet hissi uyandıracaktır. Ya da odanızın her bir köşesinde farklı aksesuarla beraber oluşturacağınız alanları resim çerçeveleri ve benzeri gibi kişisel eşyalarınızla tamamlayabilirsiniz.

İç Mekan Tasarımı İçin 5 Altın Kural

Yaptığınız Tasarıma Dışarıdan Bakın

Tasarımı bitirdiğinize inanıyorsanız, yaptığınız işe dışarıdan bakmanızda fayda var. Kendi sesini kaydedip dinleyen ve hatalarını bulan bir konuşmacı gibi, kendi tasarımınızı uzaktan izleyip hatalarınızı bulabilirsiniz. Uzaktan izleme gerçek anlamda tasarıma uzaktan bakmak olabileceği gibi, tasarımınızın resmini çekip resim üzerinden inceleme şeklinde de olabilir. Mutlaka bir eksik ya da hata göreceksiniz. Bu işleme en doğru tasarımı uygulayana kadar devam edebilirsiniz.

2018-05-19T12:40:10+00:00Haberler|