Koltuk Lekeleri Nasıl Temizlenir

Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir

Evimizdeki koltuklar, günün yorgunluğumuzu atmamızda ve misafirlerimizi ağırlamamızda kullandığımız en değerli eşyalarımızdandır. Koltuklarımız temizken biz de psikolojik olarak kendimizi rahat hissederiz çünkü temiz bir ortamda insan daha huzurlu olur. Fakat koltuklar zamanla yıpranır ya da istenmeyen lekeler oluşabilir. Bu durumda koltuk lekelerini çıkarmak için ne yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Koltuk ya da kanepelerinizi temizlemeye başlamadan önce mutlaka ürünleri aldığınız firmanın temizleme klavuzuna başvurmanız gerekir. Kullanılan kumaşa göre en ideal temizleme yöntemi bu klavuzlarda size sunulmuştur.

Koltuk Takımınızdaki Lekeleri Temizlerken Bilmeniz Gerekenler

Koltuk lekelerine kumaşa sinmelerine izin vermeden hızlı bir şekilde müdahale etmek çok önemlidir. Kurumadan temizlediğiniz lekelerin büyük bir kısmı koltuğunuzda iz bırakmayacaktır. Fakat üzerinden belli bir zaman geçmiş olan kumaş lekeleri sizi çok uğraştıracaktır.

Akabe Mobilya Florya Koltuk Takımı

Akabe Mobilya Florya Koltuk Takımı

Koltuğu temizlemek için kullanacağınız sıvıların kumaşa zarar vermeyeceğine emin olmanız gerekiyor. Bundan emin olmanın en ideal yolu kumaşın gözle görünmeyen bir yerine sıvıyı uygulamak. Eğer uyguladığını sıvı ile beraber kumaşın rengi temizlik yaptığınız beze geçiyorsa, bu durumda uygulamaktan vazgeçmelisiniz.

En çok ve en sık yapılan hataların başında koltuk lekelerini çamaşır suyu ile temizlemek gelir. Halk arasında çamaşır suyunun tüm lekeleri çıkarttığı, dolayısıyla koltuk lekelerinde de kullanılabileceğine dair inanışlar mevcuttur. Her ne kadar mikrop öldürücü özelliği olsa da, bu tür temizleyiciler kumaşlarda yıpranmaya ve renginin ağarmasına neden olur.

Temizlik için kullandığınız kumaşın koltuk kumaşı ile aynı olması, renk verme olasılığını en aza indirebilmek için önemli bir faktördür. Koltuk ile aynı kumaşı bulmanız mümkün değilse, pamuklu olmayan bir kumaş öneririz.

Koltuklar kesinlikle alkol ve benzeri sıvılarla temizlenmemelidir. Ancak koltuğa mürekkep damlamışsa, leke üzerine az miktarda alkol döküp silebilirsiniz. Ayrıca koltuk kumaşlarına dökülen alkol sıvılarının kurumaya bekletilmesi ve bundan sonra temizlenmesi en uygun yöntem olacaktır. Bu şekilde kurumuş lekeleri çıkarırken kullandığınız bezi bastırmamaya özen gösterin. Fazla bastırarak yapacağınız temizlik, koltuk kumaşında daha sonra geçmeyen derin izler bırakabilir.

Koltuk Lekeleri Nasıl Temizlenir

Koltuk temizleme işlemi için halı yıkama makinelerinin kullanılması uygun değildir. Ayrıca temizlediğiniz ve ıslanmış olan koltuğu kurutmak için kesinlikle ütü kullanmayın. Koltukları temizlemek için kullanacağınız sıvıyı hazırlamak için renksiz bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bunu ılık suyla karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye uygulayın.

2018-05-26T14:16:21+00:00Haberler|