Küflenmiş Mobilya Nasıl Temizlenir?

Küflenmiş Mobilya Nasıl Temizlenir?

Küflenmiş mobilyalar, tıpkı küf kokusu girmiş olan evler gibi hem görüntü açısından hem de yaydığı koku açısından aşırı rahatsız edici olabilir. Küflenen mobilyanızda ortaya çıkmış olan küfü gidermenin yanında, bir daha küflenmesini de engelleyici tedbirler alınması gerekir. Mobilyada küf lekesi nasıl çıkarılır diye düşünenler için bu yazımız yol gösterici olacaktır.

Öncelikle mobilyalarınızın üzerinde ortaya çıkan küfün nedenini ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Aksi durumda temizlediğinizi sandığınız leke tekrar ortaya çıkacaktır. Bunun için ortamın iyice incelenmesi gerekir.

Genel olarak nem küf oluşmasının en temel nedeni olarak bilinir. Bundan dolayı bulunduğunuz alanın nemden uzat tutulması çok önemlidir. Bunun yanında söz konusu yere güneç ışığı da girmiyorsa, küf oluşması kaçınılmaz olur. Bu durumda mobilyanızda oluşan küfün temel nedeni nemli ortam ve güneç ışığının azlığıdır.

Temizlikte Sirke Kullanımı

Sirkeyi evinizi genel anlamda temizlerken rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle mobilya için kullanacaksanız, elma sirkesi daha etkili olabilir. Sirkede bulunan asitlerin küfe karşı etkili bir çözüm yolu olduğunu unutmayın. Fakat sirke ile mobilyalarınızı temizlerken kullanacağınız temizlik fırçasının ya da bezinin çok sert olmamasına dikkat edin. Buna dikkat etmeniz hem çiziklerden hem de aşınmalardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Mobilyadaki küfler temizlenirken sağlık açısından küfü solumamaya özen göstermeniz gerekir. Aksi durumda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Küflü bölgedeki mantarın size zarar vermemesi için temizlediğiniz küfü bir an önce kapalı bir poşet içinde çöpe atmanız gerekir.

Sirke yardımıyla fırçayla küflü bölgeyi temizledikten sonra, yine sirkeli yumuşak bir bez ile yüzeyi temizlemeniz gerekir. Yüzeyi temizlerken hafif dairesel hareketler kullanılmalıdır. Genel anlamda mobilyalarınızın yüzeyini sirkeli bez ile temizlemenin küf oluşmasını engellediğini unutmayın.

Eğer sirke yoksa, alternatif olarak karbonatlı su ile küf temizliği yapabilirsiniz. Karbonatlı su dökülen kirli yüzeyde kir şişip iyice yüzeye çıkacaktır. Karbonat kullanılması aynı zamanda küf oluşumunu da geciktirmektedir.

Sonuç olarak mobilyanızın küften arınması mümkündür fakat oluşan küfün büyüklüğüne göre bu süreç daha zor olabilir. Mobilyalarınızı küften korumak için odanızın nemden arındırılmış ve her gün mutlaka havalandırılmış olmasına dikkat edin.

2018-06-23T23:11:15+00:00Haberler|