Yemek Odası Ve Koltuk Takımı Uyumu

Evinizin ya da iş yerinizin mobilya ihtiyaçlarını karşılarken dikkat etmeniz gereken ilk konulardan birisi de yaşam alanınızın büyüklüğü olmalıdır. Alanın büyüklüğünü göz önüne alarak tasarladığınız yaşam alanınızda kullandığınız mobilyalar daha işlevsel olacağından, hayatınıza ayrı bir heyecan katacaktır. Çoğu kişinin hem yemek odası hem de salon için kullanacağı ayrı odaları olmayabilir. Bu durumda yemek odası mobilyası ile oturma grubunu bir odada kullanmak gerekebilir. Böyle zamanlarda dikkat edilmesi gereken şey renk uyumu ve mobilyaların yerleşim yeri olmalıdır. Genel atmosfere uyum sağlamayan oturma grupları ve yemek odalarının bir arada kullanılması samimi ve sıcak bir ortam oluşmasına engel olacaktır.

Yemek Odası Ve Koltuk Takımı Uyumu

Yemek Odası Ve Koltuk Takımı Uyumu

Yemek odası ya da oturma grubundan hangisi önce alınmışsa, daha sonra alınacak olan mobilyaların bir öncekinde bulunan renk tonlarını barındırması ve birbiriyle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. İlk bakışta dışarıdan bakan biri, yemek odası ve oturma odası mobilyalarının renklerinin birbirini tamamladığını söylüyorsa doğru seçim yapmışsınız demektir. Fikir vermesi açısından söyleyecek olursak, açık kahverengi tonun tercih edildiği bir yemek odası mobilyasının yanında kullanılabilecek en ideal oturma grubu renkleri olarak mavi ve tonlarını söyleyebiliriz. Bu şekilde yapacağınız tamamlamalar, bakan kişinin gözünü yormayacağından, ortamda hoş bir hava oluşturacaktır.

Dikkat edebileceğiniz bir diğer konu ise koltuk takımında ve yemek odasının sandalyelerinde kullanılan kumaş yapısının ve desenlerinin birbirine benzemesidir. Benzer kumaş yapısı kullanılan yemek odası ve oturma grupları gerçek bir takım havası uyandıracağından dekorasyon aşamasında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin deri koltuk takımlarına eşlik edebilecek en uygun sandalyeler, yine deri kumaş kullanılmış olanlardır. Aynı zamanda desen yoğunluğu bakımından koltuk takımı ve mutfak takımı kumaşlarının birbirini dengeleyici rol oynamaları gerekir. Yani birinde kullanılan desen çok yoğunsa, diğerinde desenin daha az kullanılmış olması, dekorasyonda etkili bir adımdır.

Hayal ettiğiniz yemek odaları ya da oturma odalarına bütünlük oluşturacağına inandığınız parçaları bir araya getirerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki sizi farklı kılan yine size has olan tarzınızdır. Tarzınızı yansıtacak parçaları bir araya getirerek çok şık yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

2018-07-15T23:34:03+00:00Haberler|